Szőlő és bor
A furmint származása
A cikk szerzője dr. José Vouillamoz, svájci szőlőgenetikus, aki társszerzője a “wine grapes” címmel megjelent könyvnek, melyben írótársai a viláhírű borakadémikusok és borszakírók, jancis robinson mw és julia harding mw. a könyv 1368 borszőlő-fajtát mutat be – köztük a mi furmintunkat is. az eredetétől az ízvilágáig minden részletre kiterjedő alapossággal, teljes rálátást nyújtva a világon jelenleg borkészítésre használt fajtákra.
Minden jel arra mutat, hogy a Furmint fajta kialakulásának helye a Tokaji Borvidék, ahol évszázadokkal ezelőtt termesztésbe vonták és ahol a világhírű Tokaji Aszút mindmáig készítik belőle. A Furmint, mint borszőlőfajta első említésének helye az Erdőbénye határában lévő Gyepű-völgy (Dienes 2001): „A Predikátorsághoz vagyon három szőlő. Egyik Bakfű szőlő, másik Furmint szőlőa Giopu völgyön, harmadik Hosszú szőlő” (A XVII. században a “szőlő” szó –akárcsak ma /a szerk./- nemcsak a növényt, de a helyet is jelölte, ahol a szőlő termett.)
A Furmintnak nem egységes az etimológiája, a különböző országokban számos szinonim elnevezése létezik. Ez azt sugallja, hogy a Furmint egy régi fajta, amely hosszú idő alatt terjedt el a szomszédos országokban. Horvátországban a Moslavac Bijeli, Ausztriában a Mosler, Szlovéniában és Horvátország északi részén a Šipon, Erdélyben a Som és Németországban a Zapfner a szinonimái. A franciaországi Savojban viszont tévesen azonosítják az Altesse-vel, Romániában a Grasă de Cotnari-val, a horvátországi Korčula szigetén a Pošip Bijeli-vel és Bosznia-Herzegovinában a Žilavka-val. Észak-Olaszországban pedig a Sauvignonasse-vel tévesztik össze, melyet még a közelmúltig Tocai Friulano-nak hívtak. A DNS vizsgálatok alapján azonban ezek a tévedések bizonyítást nyertek.
Az egyik legenda szerint a Furmint a XII. század első felében került Tokajba, II. István király által letelepített olasz misszionáriusok révén (Fabbro és társai 2002) vagy 1250 körül az itáliai Lazio tartomány Formia (latinul Formianum) nevű városából érkező bevándorlók révén (Galet 2000). Ez a feltételezés igen kétséges, mivel a Furmintot soha nem írták le Olaszországban és nincs semmilyen genetikai kapcsolata sem a többi olasz fajtával. Az elmélet, mely a Furmint nevet a „fiore dei monti “ - magyarul “a hegyek virága” - olasz kifejezésből vezeti le, szintén teljesen helytelen.
Még valószínűtlenebb a történet, mely a hétéves háborúban (1756-63) katonáskodó Collio in Friuli-ról szól, akit vöröses-szőke szakálla miatt az olasz „formento”, búza szóból eredeztetve Forment-nek becéztek, és akinek a legenda szerit Mária Terézia adott grófi címet, hogy aztán Tokajban letelepedve a szülőhazájából hozott Furmint szőlőfajtát itt meghonosítsa (Fabbro és társai 2002). Ez a kedves történet egyszerűen cáfolható, hisz a Furmintot Magyarországon sokkal korábban említik írott források.
A tokaji régi fajtákat tanulmányozva Varga és társai (2008.) ugyanazzal a DNS profillal négy, ma már a ter-mesztésből kivont típusát találták meg a Furmintnak: Fehér, Lazafürtű, Piros és Változó. A genetikai változatosság ilyen magas foka arról árulkodik, hogy a Furmint kialakulásnak a pontos helye a Tokaji Borvidék. A tokaji származásra utal, hogy a rokonsági kapcsolatokat célzó DNS-vizsgálatok több szülő-testvér kapcsolatra is rámutattak.
GOUAIS BLANC
Furmint szülő-utód kapcsolatban van a Gouais Blanc, melyben a Furmint szülő és utód is lehet. (Boursiquot és társai 2004). Azonban valószínűbb, hogy a Furmint a Gouais Blanc közvetlen leszármazottja, mivel a Gouais Blanc egy igen régi fajta, mely arról a területről származik, mely Észak-Kelet Franciaországtól Dél-Nyugat Németországig terjed és a Középkorban egész Európában elterjedten termesztették. Németországban és Ausztriában Heunisch, Svájcban Gwäss, Olaszországban Liseiret és Magyarországon Hajnos néven ismerték. A Gouais Blanc jó savakkal rendelkező fajta, nem kérdéses, hogy a Furmint ezt a tulajdonságát –mely egyben alapja annak, hogy a Furmint a jól iható természetes édes borok alapanyagává vált- a Gouais Blanc-tól örökölte. A Furmint másik szülő fajtája egyenlőre ismeretlen és nagy az esélye annak, hogy mára már el is tűnt. Azóta a DNS vizsgálatok kimutatták, hogy a Gouais Blanc közel 80 nyugat-európai szőlőfajta szülője, köztük a Chardonnay-é, a Riesling-é, a Gamay-é és a Kékfrankosé is, melyek mind a Furmint féltestvérei!
A HÁRSLEVELŰ ÉS A PLANTSCHER
Calo és társai (2008) szerint a DNS analízisek alapján kimutatható, hogy az édes tokajik másik fő fajtája, a Hárslevelű nem más, mint a Furmint természetes leszármazottja melyet Vouillamoz is megerősít.
A másik szülő ismeretlen és valószínűleg már nem fellelhe- tő. Ez összecseng azzal, hogy a Hárslevelű 1744-es tokaji említése sokkal későbbi, mint a Furminté. Meglepő módon a nemrégiben Svájcban felfedezett fajta, a Plantscher is a Furmint történő természetes kereszteződése révén jött lét- re (Vouillamoz és társai 2004). Ez azt jelenti, hogy a Plant- scher és Hárslevelű féltestvérek. A svájci Vaud és Valais tartományok teraszain talált Plantscher Magyarországról származik. Valais tartományban a magyar telepesek je- lenlétét a történelem folyamán jól dokumentálták, bizonyí- tottan letelepedtek Val d’Anniviers-ben és Saint-Maurice közelében is. Lehet, hogy ezek a magyar telepesek hoz- ták a Plantscher-t Svájcba olyan régen, hogy azóta a tokaji születésű fajta keletkezésének helyéről már letűnt. Talán az a benyomásunk, hogy a Furmint, a Hárslevelű és a Plantscher ismeretlen elődjei mára már eltűntek, de nem lehetetlen, hogy egy régi tokaji ültetvényen még nyomuk- ra akadnunk. Nemrég ugyanez megtörtént a Merlot-val, mely természetes kereszteződés a Cabernet Franc és egy elfeledett fajta között, melynek mindössze öt példá- nya maradt fenn a nyugat-franciaországi Charente-ben (Boursiquot és társai 2009). Ezt az ismeretlen fajtát „Mag- deleine Noire des Charentes” névre keresztelték. Ennek példáján remélhetjük, hogy a régi fajták utáni alapos kuta- tás a Tokaji Borvidéken egy nap a Furmint és a Hárslevelű ismeretlen felmenőiről is fellebbenti a fátylat.
Felhasznált irodalom:
- Boursiquot J-M., Lacombe T., Bowers J. E., Meredith C. 2004.
- Le Gouais, un cépage clé du patrimoine viticole européen.
- Bulletin de l’OIV, 77/875–6: 5–19.
- Boursiquot J-M., Lacombe T., Laucou V., Julliard S., Perrin F-X., Lanier N., Legrand D., Meredith C. P., This P., 2009. Parentage of Merlot and related winegrape cultivars of southwestern France: discovery of the missing link. Australian Journal of Grape and Wine Research, 15/ 2: 144–55.
- Calò A., Costacurta A., Maraš V., Meneghetti S., Crespan M.,
- 2008. Molecular correlation of Zinfandel (Primitivo) with Austrian, Croatian, and Hungarian cultivars and Kratošija, an additional sy-
- nonym. American Journal of Enology and Viticulture, 59/2: 205–9.
- Dienes D. 2001. Református egyház-látogatási jegyzőkönyvek, 16–17 század. Osiris Kiadó, Budapest,
- Fabbro C., Fortuna P., Burelli O., Bertossi S., Molinari Pradelli A., Peloi B., 2002. Vigneto Friuli dalle origini al 1500. Ducato dei
- Vini Friulani, Udine
- Galet P., 2000. Dictionnaire encyclopédique des cépages. Hachette, Paris
- Varga Z., 2008. Investigation of the cultivation value and the relations of origin of old grapevine cultivars in Tokaj’. Unpublished PhD thesis, Corvinus University, Budapest
- Vouillamoz J. F., Maigre D., Meredith C. P. 2004. Identity and
- parentage of two alpine grape cultivars from Switzerland
(Vitis vinifera L. Lafnetscha and Himbertscha). Vitis, 43/2: 81–8.
The original text is: www.winegrapes.org
Frissítés dátuma: 2019.06.05.